Luottamuselimet

Kårkulla kuntayhtymän korkein päätäntävalta on valtuustolla.  Se valitaan neljäksi vuodeksi kerrallaan. Valtuustojäsenten määrä  pohjautuu kunnassa rekisteröityjen ruotsinkielisten asukkaiden lukumäärään. Valtuuskunta valitsee tilintarkastuslautakunnan, hallituksen sekä alueelliset lautakunnat Uudellemaalle, Turunmaalle ja Pohjanmaalle.

luottamuselimet

Matkalasku

Valtuuston puhemiehistö

Christer Rönnlund, puheenjohtaja
Jonas Heikkilä, 1. varapuheenjohtaja
Inger Östergård, 2. varapuheenjohtaja

Tarkastuslautakunta

Bo Grönholm, puheenjohtaja
Touko Niinimäki, varapuheenjohtaja
Hanna Järvinen
Bengt Kronqvist
Marléne Eriksson

 

Valtuusto

Valtuustolla on 44 jäsentä.

Valtuusto 2017-2021

Maria Väyrynen

Porvoo

Henkilökohtainen sijainen:
Stig Bäcklund

Anita Spring

Porvoo

Henkilökohtainen sijainen:
Ove Blomqvist

Espoo

Henkilökohtainen sijainen:

Espoo

Henkilökohtainen sijainen:

Yvonne Lassenius

Kauniainen

Henkilökohtainen sijainen:
Nina Colliander-Nyman

Kurt Wennerqvist

Hanko

Henkilökohtainen sijainen:
Kalle Niemi

Touko Niinimäki

Helsinki

Henkilökohtainen sijainen:
Iiro Auterinen

Oskar Ohlis

Helsinki

Henkilökohtainen sijainen:
Jona Granlund

Inger Östergård

Helsinki

Henkilökohtainen sijainen:
Laura Lybeck

Margita Nylander

Inkoo

Henkilökohtainen sijainen:
Tom Backman

Kaj Nyman

Pietarsaari

Henkilökohtainen sijainen:
Christel Granholm-Hagen

Yvonne Druveus

Pietarsaari

Henkilökohtainen sijainen:
Dan-Anders Wentus

Roy Brunell

Kokkola

Henkilökohtainen sijainen:
Göran Björkgård

Inger Björkqvist

Kaskinen

Henkilökohtainen sijainen:
Ingrid Nykänen

Yngve Engblom

Kemiönsaari

Henkilökohtainen sijainen:
Niklas Guseff

Patrik Kanerva

Mustasaari

Henkilökohtainen sijainen:
Annika Ahläng

Ida-Maria Skytte

Mustasaari

Henkilökohtainen sijainen:
Maria Backman

Johanna Juthborg

Korsnäs

Henkillökohtainen sijainen:
Angelica Sandholm

Christer Rönnlund

Kristiinankaupunki

Henkilökohtainen sijainen:
Åsa Blomstedt

Stig Östdahl

Kruunupyy

Henkilökohtainen sijainen:
Ossian Wassborr

Kirkkonummi

Henkilökohtainen sijainen:

Rea Svennas

Lapinjärvi

Henkilökohtainen sijainen:
Erik Gammals

Johanna Björkskog

Luoto

Henkilökohtainen sijainen:
Sören Vikström

Roger Weintraub

Lohja

Henkilökohtainen sijainen:
Minette Schulman

Kari Hagfors

Loviisa

Henkilökohtainen sijainen:
Torbjörn Bergström

Iris Bäck-Sjökvist

Maalahti

Henkilökohtainen sijainen:
tage Svahn

Yngve Bergman

Myrskylä

Henkilökohtainen sijainen:
Jenny Eklund

Bo Kronqvist

Uusikaarlepyy

Henkilökohtainen sijainen:
Ulf Sundstén

Guy Rosenholm

Närpiö

Henkilökohtainen sijainen:
Birgitta Udd

Sverker Engström

Parainen

Henkilökohtainen sijainen:
Sami Suojanen

Mikaela Luoma

Parainen

Henkilökohtainen sijainen:
Ritva-Lena Ehrnström

Helena Berger

Pedersöre

Henkilökohtainen sijainen:
Yvonne Borgmästars

Greger Forsblom

Pedersöre

Henkilökohtainen sijainen:
Christian Dahlin

Anne Skoas

Pyhtää

Henkilökohtainen sijainen:
Solveig Rosenblad

Stefan Högnabba

Raasepori

Henkilökohtainen sijainen:
Linnea Henriksson

Marianne Isaksson-Heimberg

Raasepori

Henkilökohtainen sijainen:
Frank Holmlund

Hans-Eric Christiansson

Sipoo

Henkilökohtainen sijainen:
Micaela Röman

Kerstin Ekström

Siuntio

Henkilökohtainen sijainen:
Hilkka Toivonen

Carola Bäckström

Vantaa

Henkilökohtainen sijainen:
Håkan Sandell

Sture Erickson

Vaasa

Henkilökohtainen sijainen:
Paula Kullas

Kaisa Nyroos

Vaasa

Henkilökohtainen sijainen:
Karita Blom

Ann-Britt Backull

Vöyri

Henkilökohtainen sijainen:
Annica Viitanen

Jonas Heikkilä

Turku

Henkilökohtainen sijainen:
Kati Systä

Eivor Huldén

Turku

Henkilökohtainen sijainen:
Björn Taxell


Hallitus

Hallituksella on 11 jäsentä.

Hallitus 2017-2021

Anna Lena Karlsson-Finne

Puheenjohtaja

Puh. 040-7090390
annalena.karlsson-finne@pp.nic.fi

Hilkka Toivonen

Varapuheenjohtaja

Puh. 040-7406538
hilkka.toivonen@kolumbus.fi

Roger Eriksson

Jäsen ja Pohjanmaan lautakunnan puheenjohtaja

roger.eriksson@pedersore.fi

Roger Weintraub

Jäsen ja Uudenmaan lautakunnan puheenjohtaja

Puh. 0456707625
roger.weintraub@gmail.com

Camilla Sandell

Jäsen ja Turunmaan lautakunnan puheenjohtajao

camilla.sandell@pp.inet.fi

Kim Lindstedt

Jäsen

Puh. 040-8388854
kvlrent@gmail.com

Jukka Surakka

Jäsen

Puh. 040-5280404
jukka.surakka@arcada.fi

Annika Ahläng

Jäsen

Puh. 044-2038820
annika.ahlang@gmail.com

Kjell Grönqvist

Jäsen

Puh. 0458991999
kjell.gronqvist@saunalahti.fi

Pekka Tiusanen

Jäsen

Puh. 0400-457022
Pekkatiusanen3@gmail.com

Irja Bergholm

Jäsen

Puh. 040-7329893
irjal.bergholm@gmail.com


Uudenmaan lautakunta

2017-2021

Lautakunnan jäsenet

Puheenjohtaja

Roger Weintraub

Varapuheenjohtaja

Pekka Poutanen

Jäsenet

Eva Sederholm
Leila Maäkynen
Marianne Isaksson-Heimberg
Kurt Ekman
Maarit Fredlund


Turunmaan lautakunta

2017-2021

Lautakunnan jäsenet

Puheenjohtaja

Camilla Sandell

Varapuheenjohtaja

Anne-Marie Nygren

Jäsenet

Robert Stolpe
Egon Nordström
Ann-Marie Kulla
Monica Eriksson
Esko Antikainen


Pohjanmaan lautakunta

2017-2021

Lautakunnan jäsenet

Puheenjohtaja

Roger Eriksson

Varapuheenjohtaja

Carola Lithén

Jäsenet

Paula Kullas
Marianne Nylund
Birgitta Lassas
Dan-Anders Wentus
Kaj Laaja


Asiakasneuvostot

Kårkullassa on 8 asiakasneuvostoa, jotka valitaan neljäksi vuodeksi.

Asiakasneuvostot 2017-2021

Pohjois-Pohjanmaa

Heidi Klemets
Frida Granvik
Daniel Wargh
Jonas Jansson
Andreas Byggmästare
Sekreterare: Gun Vikström

Keski-Pohjanmaa

Tina Lähdesmäki
Maria Wallén
Annika Laakso
Malin Rönnblad
Tony Pått
Sekreterare Janek Bergmanaja)

Etelä-Pohjanmaa

Robin Hautaviita
Henrik Ström
Jonna Backlund
Daniel Ivars
Markus Ström
Sekreterare Linda Ek-Malm

Länsi-Turunmaa

Rasmus Rönkönharju
Jenny Jönsson
Tiina Salmi
Johan Engström
Markus Bergroth
Sekreterare Hilve Sandblom

Itä-Turunmaa

Toni Lindgren
Camilla Hautamäki
Peter Lindberg
John Lindroos
Saara Karlsson
Sekreterare Annika Lahtinen

Länsi-Uusimaa

Gun Sundqvist
Stefan Holmberg
Cedrik Krook
Andrea Westerlund
Daniela Lindholm
Sekreterare Lotta Mutanen

Keski-Uusimaa

Daniela Frankenhaeuser
Susanna Lundmark
Gun Sundström
Paulina Bäckström
Maria Selenius
Sekreterare Maria Jäderholm

Itä-Uusimaa

Juha Paasonen
Line Siren
Willfred Lillsmeds
Benita Starck
Jan-Erik Bäckman
Sekreterare Michaela Kokkola


Henkilöstöpoliittiset elimet

Yhteistyökomitea 2017-2021

Jäsenet

Työnantajaedustajat

Sofia Ulfstedt, samkommunsdirektör
Miia Lindström, koordinerande regionchef
Eva Isaksson-Holmberg, arbetarskyddschef
Eija Laitinen, personalsekreterare

Työntekijäedustajat

Anna-Lena Aspegren-Törnroos
Susanna Agge
Hans Rosenberg
Carita Lindblom
Mikaela Othman
Fanni Sundell
Heidi Ehrnström
Mona Eriksson
Petra Kock-Hautamäki

© 2015 Kårkulla samkommun